• sen anlat karadeniz

  .
  dizi de gariplik var. bir şeyler hızlı ve anlamsız değişiyor.
  3 ... istebuarimaya
 • felsefe ve sosyal bilimi ile ilgili kitap önerisi

  .
  Nasıl kitap?
  Kuramsal mı roman mı?
  Bu sorunun cevabını bilmek isterdim, buraya entry girmeden önce. Bilmediğim için her iki türden de öneri yapacağım.

  Öncelikle felsefeden başlayayım, kuramsal olarak;
  Macit Gökberk-Felsefe Tarihi
  Ahmet Cevizci-Felsefe Tarihi oldukça kaliteli eserler. Felsefenin genel kapsamı hakkında bilgi sahibi yapar, dilleri akıcı ve açıktır. Okuması kolaydır.

  Daha az kuramsal, romanvari bir eser olarak da;
  (bkz: insan Nasıl insan Oldu) - M.ilin, E. Segal ( 'insan' denen varlığın var olduğu günden beri geçirdiği evrimi anlatıyor. Her şeyi! Tarihsel bir çizgide, yaşanan her olay ve gelişmeyi ele alıyor. Üstelik konu konu, kısa kısa, sıkmadan yapıyor bunu. Dili de iyi.)

  Tanrısal Öngörü - Seneca (stoa felsefesine dayalı yazılan bir ahlak felsefesi kitabıdır diyebiliriz. insan ve tanrı arasındaki ilişkinin yanı sıra, birçok temel kavram hakkında sorgulama yaptırır/yapar; iyi, kötü, doğru, yanlış, doğa, kader, evren gibi.

  "Özgürlüğe Uçuş" - Delia Steinberg Guzman
  Tam olarak salt felsefe değil, biraz da psikolojiye bulanmış bir eser. Kendi içine yapacağın bir yolculuk için kullanabileceğin bir el kitabı gibi. Makalelerden oluşuyor, her biri başka bir konuyu ele alıyor. Okuması keyifli, konu konu okuyup üzerinde düşünülerek ilerlenebilir.

  Bunların haricinde popüler kültürün meze yaptığı bir kaç eser daha var. Aslında onlar da oldukça kıymetli, sadece son zamanlarda her yerde oldukları için anlamları bağlamları tarafından çürütülmüş durumdalar.
  (bkz: simyacı) (bkz: martı) (bkz: küçük prens) ve herkesin bildiği ama 'o herkesin' okumadığı (bkz: sofi nin dünyası)
  Hepsinin okuması keyiflidir, mesajları da oldukça güçlüdür. Küçük birer hazinedirler. Es geçmemeli.

  Sosyal bilimler alanına gelince bu sefer roman tarzında bir öneri ile başlamak istiyorum çünkü tek bir eser var zaten;
  Sosyolojik Kafa-Mevlüt Özben
  Dili açık ve akıcı. Roman üslubunun inceliklerini sosyal bilimler, özellikle de sosyoloji ile birleştirmiş. Ortaya oldukça kaliteli, keyifli ve kıymetli bir eser çıkmış.
  Sosyoloji dünyasını herkes için okunabilir, anlaşılabilir ve ulaşılabilir bir hale getirmiş yazar. Bu kitap ile başlanabilir.

  Kuramsal kitaplara gelince;
  Sosyolojide Temel Fikirler -Martin Slaterry (sosyolojiye katkısı olan klasik, çağdaş her kişiden bir ya da bir kaç konu seçilerek konu hakkında öz ve anlaşılır bilginin verildiği kısa yazılardan oluşan bir kitap. Oldukça da yönlendirici bir kitap, ilginizi açığa çıkarabilir.

  Toplumun Keşfi-M.Makaowsky, R.Collins (klasik sosyoloji kuram ve kuramcılarının incelendiği bir eser. Dili sade ve anlaşılır. Konu hakkında kapsamlı bilgiler yer alır. Ayrıca kuramcılar hakkında da bilgilere yer verilmiştir.)

  Sosyolojik Düşüncenin Evreleri-R.Aron (yine klasik sosyoloji kuram ve kuramcılarının yer aldığı bir eser. Diğer eserden farklı olarak, burada kuramcıların hemen hemen bütün kitaplarının incelemeleri de yapılmıştır, bu açıdan bulunmaz bir nimettir. Dili gayet açık ve anlaşılırdır.)

  Çağdaş Toplum Kuramından Portreler- B.Turner, A.Elliott (bu da sosyolojinin çağdaş dönemine ait kuram ve kuramcılarını ele alır. Aron'un kitabı gibi, kuramcıların hemen hemen bütün eserlerini inceler fakat Aron kadar detaylı değildir incelemeleri. Yine de piyasadaki diğer kitaplara oranla oldukça doludur bu anlamda.)

  Aslında bu konuda çok fazla kitap var önerilecek, alan çok geniş. Alanı biraz daraltıp, daha faydalı öneriler yapabiliriz.

  Başlıkta Sosyal bilimler denilmiş ve ben sadece sosyoloji alanından öneri yaptım, bunun da farkındayım. Bilgimin olduğu konuda konuştum sadece, yapılacak önerileri takipteyim.
  Edit:imla
  1 ... ama baba neden
 • naci en palestina

  .
  Şarkı gibi şarkı.
  Daha önce bu sesi niçin duymadım/duyamadım diye üzülmenize sebebiyet verecek bir kadın (bkz: amel mathlouthi) tarafından söylenmekte, dinlemelisiniz.
  4 ... queenofissizs