• öğretmenlerin devamlı ağlaması

  14.
  Olay ağlamak değil fakat şöyle de bir gerçek var. Devlet her atanan öğretmeni atayacağı garantisini vermiyor. Diğer sektörler için de durum aynı. Bu kadar "sırtını devlete dayamak" için çırpınmayı yakıştıramıyorum. Öğretmen olarak kabul görmek için kpss kadar yüzeysel bir sınav ve öylesine yapılan mülakat zaten başarı ölçemez. Bu puanı alan öğretmen hak ediyordur almayan kesin hak etmiyordur da diyemiyorum. Bunun yerine ciddi psikoloji ve pedagoji testlerinden geçilmeli hem de devlette özelde çalışma durumu fark etmeden. Gel gör ki elimizde olan belli. Bu noktada da azami bir puan bile alamayan öğretmen daha çok atama olsun da taban puan düşsün diye ağlamamalı. Seviyeyi alta çeken değil tam tersi daha ince eleyen sık dokuyan ölçme sistemleri için hak aramalı ki kendi farkını koyabilsin. Yok kendine güveni yoksa zaten yapmasın bir zahmet.

  Öğretmene verilen değer sadece parayla ölçülmez. Dört yıl okuyan ya da parasını verip pedagojik formasyon alan herkesin öğretmen olamayacağı gerçeği türlü uygulamalar ile insanlara kabul ettirilmeli. Gerekiyorsa kontenjan daha da azaltılmalı. Yüksek puan almak tarih coğrafya sorusuyla değil türlü yazılı sözlü mülakatlar ile ölçülmeli. Bugün hosteslik için başvursan psikologdan onay alman gerekiyor ama belki de koca bir nesilde travma yaratacak rezil bir tutumu olan hoca rahatlıkla atanabiliyor. Bu meslek kutsallıkla değil profosyonellik ve mesleki etik ile bağdaştırılıp atama işi daha ince eleyip sık dokunarak yapılmalı. Kendine güvenen hiçbir hoca da bundan gocunmamalı.
  ... devlerin aski
 • iyi bayramlar

  159.
  iyi bayramlar
  Ben de.
  1 -1 ... devlerin aski
 • aleo vera

  8.
  Beleş cilt bakım malzemesi. Fiyat performans karşılaştırmıyorum bile. Favorim bir kaç tane dalını kesip üç dört parçaya ayırarak peçete içinde buzdolabında saklamak. Soğuk soğuk o kadar güzel yüze sürülüyor ki.

  Ciltten cilde değişik reaksiyonlar göstermesi de şahsına münhasır bir özelliği diyelim. Yüze sürmeden önce kolda denemekte fayda var.
  4 -1 ... devlerin aski
 • türkiye nin ucuz işçiliğe doğru yol alması

  9.
  Zamanında çin'de günlük bir dolara çalışan insanlara bakıp üzülürken aslında kendi potansiyel geleceğine üzüldüğünün farkında olmamak kadar can sıkan bir durum güncellemesi. En sonunda böyle sinir stresten beynimizi yakıp pamuk gibi olacağız sanki. Titanik batarken keman çalan abiler gibi.
  2 ... devlerin aski
 • düşün ki o bunu okuyor

  1684.
  Yol ayrımındayım. Midem safran, cin gibi dikildim öylece yola bakıyorum. Uyku hak getire. Yol sis. Paranoya sınırındayım. Dönüp dönüp bilet fiyatlarına bakmayı bıraktığımdan biraz cesaretlenmiş olabilirim. Tam bir drama queen olduğum için bu yazıyı da tabii ki 30lu yaşlarıma yazıyorum. Tam olarak Ne halt yiyorum? Yolun sonunda ne var? Doğru mu yapıyorum? Doğru değilse neden yapıyorum? Biraz spoiler verebilsen ne kadar hoş olurdu. Anca boş beleş bak oradan.
  2 ... devlerin aski
 • kpss 2018

  65.
  Dahi anlamındaki de ile ilgili soru sorulduğu takdirde birçok adayın kafadan elenebileceği sınavdır. Soruldu mu bilmiyorum ama keşke sorulsa.
  5 -1 ... devlerin aski
 • biten ilişkiyi karşı tarafa kabullendirmek

  4.
  insanı günah keçisi yapar. Sevmeyen, kıymet bilmeyen, düşüncesiz vs olursunuz. Burada kilit nokta ne zaman yapıldığı bence. Tüm gün bir şey yokmuşçasına takılıp akşama bir mesajla hadi kabullen diyorsanız tebrikler en ala keleksiniz. Sonuç olarak Dürüstlük palavralarından ziyade doğru üslup ve samimiyetin kilit önem taşıdığı kanaatindeyim.
  -1 ... devlerin aski
 • çöpten ekmek çıkarıp yemek

  3.
  Atılan soğan halkalarının gecenin ilerleyen saatlerinde çöpten çıkarılıp yenmesiyle bir arttırılabilecek hadise. "Aman ne olacak çöpte sadece kağıt var" gibi kuru avuntularla da yapılan eylem meşrulaştırılır. Utanmazlık ayyuka çıkar dermişimasd. Yine olsa yine yaparım zerre de utanmam. Zaten tiksinmem oraya girmiyorum bile. Çünkü Pasaklı olmak kalp minnoş kalbim.
  ... devlerin aski
 • msn kullanan efsane nesil

  107.
  EMo translater'a girip yazacaklarını orada emoca saçma sapan harflere çevirip MSN durumunu güncelleyen nesildir. Bir de ebeveyn odaya geldiğinde klavyeden kısa yolla MSN'den gelen mesajları arka plana atan, bu süreçte de fütursuzca kendini Mr robot gibi hisseden nesildir. Utanma nedir bilmez; instagram niyetine my space kullanır. WhatsApp yerine de üçlü dörtlü konuşmalar açıp gereksiz muhabbet peşinde koşar. Sonrası malumdur gerçi. Cam var mı sorusu ayyuka çıkınca mertlik bozulur, bağlantı hatası veriyor yalanları havada uçar. Skype falan derken de iyice tadı kaçar.
  3 ... devlerin aski
 • gecenin kitap alıntısı

  245.
  "Doğrusunu biraz düşününce, bir toprak parçasının sahibinin olması garip bir şeydir. Kaç metre derine kadar sahip olabilirsiniz ki? Eğer bir toprak parçasının sahibiyseniz, aşağıya doğru daralıp dünyanın merkezine ulaşıncaya kadar olan kısım size mi ait? Yoksa bir toprak parçasına izinsiz girmenin ne demek olduğunu bilmeden solucanların yaşadığı bölümün üzerindeki incecik tabakaya mı sahip olabilirsiniz?"

  Ölümsüz aile, Natalie babbitt.
  1 ... devlerin aski
 • bay muharremin anlamı

  4.
  ingilizce'de de bay muharrem diye bir kullanım yok. Olsa olsa bay ince olur. Bence arka arkaya tekrarlayarak "bay bay muharrem" sübliminal mesajı veriyor olabilirasd.
  ... devlerin aski
 • masaya oturarak ders anlatan hoca

  5.
  Zamanı geldiğinde Eninde sonunda o masadan düşecek olan hocadır. Öğrencilerin dalga geçip geçmemeleri ise tamamen kariyeri boyunca sınıfta yarattığı intiba ile doğru orantılı olacaktır.
  ... devlerin aski
 • baslatmanickinden

  5.
  Sadece arkadaşlarından mesaj alan yazarmış. Ben de bu mesajlaşma olayına çok muvaffak olmadığımdan (#39652700) nolu girdisi ile ilgili bir sürü laf hazırlamıştım. Göndere bastım gitmedi. Kısmet değilmiş diyelim. Her şeyin geçeceğini temenni etmek istediğim yazardır ayrıca.
  1 ... devlerin aski
 • him

  129.
  (bkz: ville valo)

  Gone with the sin şarkısı kısa bir servis uykusudur, bozuk kulaklıktır, aç karna içilen sıcak çikolatadır, test kağıtlarının kokusudur.

  Bir de gruptan bağımsız bu adamın summer wine düeti var, o baya kült. Gece gece hatırlamak nasıl iyi geldiyse artık.
  ... devlerin aski
 • kyk parasıyla ertesi gün hapı alan kız

  10.
  Fütursuzca yaftalanmaya maruz bırakılan kızdır.

  Ya isterse gider ananas alır ister patates alır ister hamilelik testi alır size ne ahlak bekçilerim. Bi de "ailesinden gizli saklı yaşıyo" mevzusu var ki bin beter. Ya zaten aktif cinsel hayatını ailenizle detaylı paylaşıyorsanız en ala sapıksınız benceasdf. Tabii bizde toplumsal bi tabu olduğundan mütevellit gençler evlendikten sonra ilk geceleri için yakınları tarafından detaylı sorguya çekilir, ortak bir deneyimmişçesine paylaşılır falan. Şimdi vay efendim ailesinden nasıl saklar yuhalamaları bu bağlamda açıklanabilir ama hiçbir şekilde meşrulaştırılamaz gözümde. Mühim olan toyluk döneminde göz göre göre pişman olacak bi hata yapmamak, gerçi yaparsanız da canınız sağolsun. Arkasında durduğunuz ve bilinçli yaşadığınız bi birliktelikten utanmaktansa sizi yaftalayan ahlak bekçilerinden utanın. Bi de bu parayı geri ödememek için size evlilik seçeneği sunan / dayatan devletten utanın.
  1 -1 ... devlerin aski
 • bayramı aileden uzakta geçirmek

  20.
  Bazen aile evinde olsanız bile deneyimleyeceğiniz durumdur.

  Akraba gezmelerine çıkılacağı bayramın ilk gününde evde tek başına kalacak olmamdan mütevellit resmen ailem tarafından bayramı uzakta geçirmek zorunda bırakılıyorumasd. Gelenlere de kapıyı açmayacağım zaten, öyle tüm gün tatlı kemiricem.
  ... devlerin aski
 • sözlük yazarlarının itirafları

  170768.
  Taslaklarım entrylerimden daha güzel. Beş-altı ay arayla açıp hususi okuyorum. Bugün bir kez daha anlamış oldum. Kamuya açılan her ifade şekli aslında kendi içinde çöp. Haybeye kasıyoruz.
  1 ... devlerin aski
 • tante rosa

  9.
  Sevgi Soysal eseri, kadınlığa bakış açısının yeniden çizildiği, kısacık ama içi dolu turşucuk bir kitap. iyi ki Türkçe yazılmış diye düşündürten, yazarın kızının deyimiyle sevgi soysal ile tanışmak için en ideal kitap ayrıca.

  Kitap Tante Rosa'yı çocukluğundan yaşlılığına götüren kısacık 14 tane hikayeden oluşuyor. Tante Rosa büyüdükçe anlatıcı da büyüyor, dil yoğunlaşıyor, cümleler uzuyor, benzetmeler detaylanıyor, bu süreci deneyimlemek bile başlı başına bir keyif bence.

  Neden mina urganlar, barış bıçakçılar, sevgi soysallar, bilge karasular hasbelkader keşfedilmeyi bekler, neden lisede okutulmaz gerçekten merak içindeyim. Şu yaşımda dünya klasiklerinin çoğunu okumuş biriyken nasıl sevgi Soysal'ı yeni keşfediyorum diye dertlendim akşam akşam. Türkiye'deki savaş sonrası Anadolu insanını konu eden romanlarla günümüz "yeraltı edebiyatı" (!) kitapları arasındaki derin uçurumda o kadar anlamlı bir yere oturuyor ki böyle yazarlar. Hakikaten Türk edebiyatına bambaşka bir derinlik ve farkındalık katıyor.

  Zamansız, mekansız, gittikçe küçülen bir mum tante Rosa. Günümüz için bile oldukça öteki, "gemileri yakmış", toplumdan aforoz edilmiş bir kadınken yazıldığı dönemi düşününce hayli bir cesaret sınavı vermiştir gibi geliyor. Sevgi Soysal'ın politik kimliğiyle tanınmasından önce yazmış olması da yazarın bambaşka bir yüzünü tanımaya olanak sağlıyor. Resmen güne olan puanımı en az dört beş puan yükselttin canım tante Rosa, umarım film uyarlaman da en az kendin kadar şahsına münhasırdır.

  (bkz: seni seviyorum rosa)
  2 ... devlerin aski
 • serbest düşüş

  11.
  Ikinci dünya savaşı'nda almanlara esir düşen Sammy mountjoy'un içsel sorgulamasını konu alan bir William Golding romanıdır. Sammy onu bugünkü haline dönüştüren ve karanlıktan korkmasına sebep olan başlangıç noktasını araştırırken çocukluğunu, ergenliğini ve gençliğini didik didik eder. Bu süreçte romana adını da veren bir serbest Düşüş deneyimler ve her gelişim döneminde aynı soruyu sorar: "burası mı?"

  Kişiselleştirme ve betimlemelerle dolu bir roman olarak hem geçmiş ve geleceği kapsayan yatay bir eksende hem de tahlil ve sorularla yüklü bir dikey eksende gelişen yoğun bir olay örgüsü sunduğundan okuyucunun zihninde derin ve geniş bir çukur kazabilir. Klasik bir Golding romanı olarak aynı zamanda ayna görevi de gördüğünden çukurunuzla sizi başbaşa bırakıp kendi bakış açınızla doldurmanızı, belki de daha derine kazmanızı talep edebilir. Diğer bir deyişle Oku-maruz kal-bitir-geç döngüsünü kırar, aktif bir katılımı mümkün kılar.

  En nihayetinde Ölmeden önce okuduğuma sevindiğim kitaplar listesine girdiğinden belki de bire beş katarak öveceğim bir roman oldu çıktı serbest Düşüş. Hani "şiddetle" tavsiye edilenlerden, yarım ağız "boş zamanında bi bakarsın" tavsiyelerinden değil.
  1 ... devlerin aski
 • kardeşimin hikayesi

  79.
  Zülfü Livaneli kitabıdır. Bir delilik ve cinayet romanı olarak sınıflandırabilir mi emin olamadığımdır aynı zamanda.

  Klasik Livaneli ögeleri ve tarzının yanında kitaba ilişkin sadece aşkın olası yaptırım gücünün sınırlarını tartışmak en azından cinsiyet çalışmalarına ve queer teoriye haksızlık olabilir. Erkek bir/iki anlatıcının dilinden kutsallaştırılan, hiçbir zaman ulaşılamayan, karikatürize edilmiş bir şekilde "güzel" kılınan, klasik histeri krizleri ve delilikle akli melekelerine bel bağlanmayan kadın tarifi bir tek beni mi rahatsız etti bilmiyorum. Uğruna ölünen aşk, delilik hali, kişilik bölünmeleri kitabın temasını oluştururken aşık olunan kadının dayanılmaz pasifliği bir noktadan sonra "eh ama artık" dedirttirdi şahsen. Bu aşk hikayesini dinleyen Gazeteci kız bile yeni yetme, akıl oyunlarına kanmaya hazır "naiflikte", masum ve aşık olunmaya müsait bir genç kızdan daha fazlası asla değil. Saplantılı bir alt dudak ve göğüs dikizlemesi kadarlık bir kız, tecrübesiz, yaşı büyük olan mühendis tarafından hamur gibi şekillenmeye oldukça müsait. Diğer adı geçen ve aşkı delilikle taçlandırmada büyük bir role sahip olan Rus çevirmen kadınsa aşık olduğu kadını anlatırken bir erkeğin hoş görebileceği kadarlık bir sevgiden bahsediyor. Kendisi asla lezbiyen olamaz, aşık olduğu o kadınla cinsel teması düşünemez, yalnızca anne şefkatiyle korumak isteyebilir ve ne hikmetse bunu erkekler de anlayamaz. Yine bir yüceltme, karikatürize edip ulaşılmaz kılma, gerçeklikten koparıp soyutlama hali. Okuması bu bakış açısıyla hayalkırıklığı yarattı desem yanlış olmaz. Fazla basmakalıp, yazarının Livaneli olmasıysa şaşırtıcı.

  Kitaptan uyarlanan filmlerin kitabın kendisinden daha başarılı olduğu çok nadir zamanlar olur. Çünkü filmin kitaptaki yoğun duyguyu aynı şekilde veremeyeceği bir anlamda bellidir zaten. Fakat bu kitabın filmi, hatta bir bölümlük kanıt, galip derviş tarzı dizilerde bile çekilmesi yeterince tatmin edici olabilir görüşündeyim. Olay örgüsü kesinlikle bundan daha fazlası değil maalesef ki.

  Sonuç olarak Kısıtlı bir boş vakitte çabucak tüketmelik, Livaneli naifliği ve her kesime hitap edebilecek bir üslupla akıp gitmeye müsait bir roman olmuş kardeşimin hikayesi. Yormadığı ve okuyandan çok fazla çaba talep etmediğinden ötürü yoğun bir dönemden geçenler için ideal olabilir.
  2 ... devlerin aski
 • yeni şeyler getiriyorum