• kabuk adam

  12.
  Aslı Erdoğan'ın 1994 yılında yayımlanan ilk romanıdır. Giriş gelişme sonuç çizgisinde ilerleyen tek romanı da olabilir. Romandaki kadın da yazar gibi fizik alanında yaptığı yüksek lisansıyla cebelleştiğinden özellikle CERN'de çalışmak konusundaki bakış açısı otobiyografik izler taşır fakat koca bir karakteri yazarla eşleştirmek de büyük talihsizlik olur tabii ki. Okuyucu olarak kitaba adını veren adamı iki farklı şekilde gördüm: anlatıcının Karayipler'de tanışıp Kabuk adam olarak benimsediği Tony ve ayrılık sonrası kafasında kişiliğinden sıyırıp kendisine bir kabuk yapıp içine saklandığı Tony. Hangi Tony'nin diğerinden daha gerçek olduğu sorusuysa benim için tam anlamıyla muamma. Malum tüm anlatılan olayların oluş biçimi derin kırılmalar ve kişilik bölünmeleri yaşayan bir anlatıcının bakış açısıyla sınırlı olunca Ne kadar güvenebilirsiniz ki.

  Aslı Erdoğan'ın ilk romanı olduğu her halinden belli aslında. Melankoli ve yalnızlık diğer kitaplarıyla aradaki uhu görevini görüyor fakat gerek yazım tekniği gerekse tek katmanlı bir zaman ve mekan kullanması aslında ileride yazacağı romanlarda gittikçe yoğunlaşacak olan kendine has anlatımına ve karakterlerine hazırlık gibi hissettiriyor.

  Sonuç olarak ilk kez aslı Erdoğan okuyacak birine tavsiye etmem. arka arkaya yapılacak olan bir Kırmızı Pelerinli Kent ve Kabuk Adam okuması aradaki farkı görmek açısından daha eğlenceli bir yol olabilir, naçizane.
  1 ... devlerin aski
 • puslu kıtalar atlası

  204.
  bir ihsan oktay anar kitabıdır. uzun ihsan efendi'nin oğluna okuması için değil de yaşaması için yazdığı puslu kıtalar atlası'nın içindekileri tam olarak ne okur ne de izleyebiliriz aslında. olay örgüsünün kilit noktalarına yön verir fakat kitap boyunca varlığını da pek hissettirmez.

  tüm okuma süreci boyunca aklıma umberto eco'nun gülün adı kitabını getirmiştir. bu süreç boyunca gerçekten de elinizde cılız bir ışıkla bir koridor boyunca yürür gibi hissedebilirsiniz çünkü kontrol asla sizde değildir ve ancak okudukça parça parça sunulan bilgilerden mantıklı bir olay örgüsü oluşturmaya çalışırsınız. fakat şahsi olarak her defasında duvara toslamamın en büyük sebebi baştan aşağıya post-modernizm üzerine kurulu bir gerçekliğin ne kadar subjektif ve çoğul olabileceğini tabiri caizse okuyucunun yüzüne çarpan bir dilemma olmuştur: bir yanda kitap boyunca karakterlerin canı pahasına peşinden koştuğu gerçek bilgi arayışı, diğer yandansa gerek masalsı anlatımı, gerekse romandaki zamandan tamamen kopuk ve geleceğe dönük referanslarla sizi gerçeğin dışına iten, hatta tüm hikayeyi güvenilmez ve çarpık kılan bir olay örgüsü. kitabı nezdimde bu kadar sürükleyici kılan hem bu gerçeklik üzerine kurulan kontrast, hem de aslında her zaman denk gelemeyeceğim incelikte bir dil kullanımı oldu. hatta okurken gülmelere gark olduğum bir bedduayı bırakacağım aşağıya, güler güler okurum.

  "ömrünüz ah edip vah işitmekle geçsin, burnunuzun sümüğüne bereket olsun, mekanınızda baykuşlar banlasın, gömleğiniz alev olsun, her parçanız bir kurdun ağzında kalsın, allah size uyuz versin de kaşınacak tırnak vermesin, kefeniniz kara bezden olsun, iki gözünüz bir delikten baksın, sur üflendiğinde hiçbiriniz duymasın."
  6 ... devlerin aski
 • hüzünlendiren fotoğraflar

  123.
  hüzünlendiren fotoğraflar
  9 ... devlerin aski
 • etek giyince güzel olduğunu sanan kız

  4.
  Ne kadar geniş skalada bir kesimi rahatsız ettiğinin farkında olmayan kızdır.

  Yahu güzellik dediğimiz şey zaten kişisel bi sanrı değil mi, o yüzden güzel "hissetmek" demiyor muyuz ne var bunda? E artık yettiniz ama. Hala kanırtana kadar bunu konuşmak, aynı noktada patinaj çekmek nasıl yormuyor bunu konuşalım daha ilginç. Patolojik bir vaka var belli.
  1 ... devlerin aski
 • sözlük yazarlarının itirafları

  168419.
  Sırf inadımdan gerçekten de kırk takla attım. Baya zormuş neden böyle bi deyim olduğunu anladım.
  1 ... devlerin aski
 • sevgiliyi aldatabilmek

  10.
  Sanıldığı aksine bir yetenek, beceri ya da efor gerektirmez. Aldatabilmek değil de dümdüz aldatmaktır o.

  Kar zarar hesaplamasıdır. bu süreçte Ahlaki değerlerin de yaptırım gücü yoktur bence. Yani ben aslında aldatırım da çok yanlış bir şey demez kimse. Aldatıyorsa zaten otokontrolü buna müsaade ediyordur. Aldatmıyorsa da gerek duymuyordur. Öyle üstüne çok namus, ahlak kasmaya gerek yok. Karşı tarafa yaşatılan özgüven ve özsaygı kaybı hakkındaysa diyebileceğim bir şey yok. Sabır.
  3 ... devlerin aski
 • anın görüntüsü

  28396.
  Yenge kime kızdın acabaasdff.

  anın görüntüsü
  3 -1 ... devlerin aski
 • 3 kelime ile üzücü bir şeyler yaz

  820.
  (bkz: her şey duygusal)
  ... devlerin aski
 • 24 kasım öğretmenler günü

  466.
  Kutlu olsundur.

  ilkokula giderken yazdığımız mektupları verdiğimiz öğretmenimizin teneffüste diğer öğretmenlere "eskisi gibi hediye gelmiyor hiç x hocaya şöyle hediyeler geldi" diye yakınmasını duyunca travmalara gark olduğum gündür ayrıca. Al kırdın kırdın yani iyi halt ettin helal olsun. Yine de kutlu olsun.
  1 ... devlerin aski
 • kuran pdf dosyasını silmek

  6.
  Münafıklarda hafif bir sırıtışa sebep olabilir.

  Şaka maka bence başlık güzel ama üstüne espri kaldırmıyor. Tek sıkımlık gülüp geçmelik. Zorlamaya gerek yok yani. Hemen veriyorum şukunu güzel kardeşim. Nice.
  3 -1 ... devlerin aski
 • nasıl birisiniz

  63.
  Very good.
  1 ... devlerin aski
 • askere gitmemek için bilerek çürük raporu almak

  17.
  Erkekliğine zeval getirmektir.

  Şu cümlenin kendisi zaten hiçbir açık kapı bırakmıyor ki. Özellikle "bilerek" diye vurgulanıyor bir kere; raporun adı niye çürük diye nasıl sorgulayacaksın. Vallahi ben üzülüyorum kendisine dayatılan birtakım görevlere Pavlov'un köpeği gibi salyalarını akıtarak koşa koşa gidenlere. toplumsal cinsiyet rollerini ancak böyle kanıtlayanlar, "adam" olanlar, vatanın "namusuna" sahip çıkanlar... Karşılığında aferin alıyorsunuz zaten, kabul görüyorsunuz toplumda daha ne istiyorsunuz anlamıyorum. E bari bu kabulü gerek görmeyenleri rahat bırakın, hatta bırakın bu "şeref" sadece size nail olsun nedir yani. Herkes aynı düşünmek zorunda değil, herkes aynı şeye inanmak zorunda değil, herkes sorgusuz itaati tatmak için bu kadar hevesli olmak zorunda değil. Bir salın artık yahu.

  Peşin büdüt: Pavlov'un köpeği metaforuma alınan elime mum diksin arkadaşlar. Kişisel algılayıp "sensin köpek", "çelik ayna" gibi tepkilerinizi dinledikten sonra olaysız dağılabiliriz.
  ... devlerin aski
 • atm kullanmasini bilmeyen insan modeli

  13.
  Yatıracağı parayı atm'ye toplu vermek yerine para ekle butonuna basarak tek tek verir. beş yüz liradan sonra arka sıralar kıpır kıpır olur ve artık daha fazla dayanamayan bir vatandaş sinirli sinirli "aynı anda koyabilirsiniz öyle de alıyor" der. Zaten yan koyması gereken parayı dikine koyarak yerleştirmeye çalışan kişi bin bir özür minnetle bilmediğini, bu bankanın atmsini ilk kez kullandığını söyler ama nafiledir. Sıra artmıştır bir kere. Öfleyen bakışlar eşliğinde omzu düşük bir şekilde uzaklaşır oradan. Bir kez daha tahammül sınırı iki dakikadan sonra error veren bir topluluk tarafından duygusal baskıya maruz bırakılır.

  Bu arada Tabii ki kendimden bilmiyorum. Ben değil bi arkadaşım, ayy-nen.
  ... devlerin aski
 • yazarların sevgilisini telefona kaydettiği isimler

  10.
  Ad ve soyad işte. Özellikle dışarıda telefonum çaldığında "hatun, kociş, yok efendim minnoşumun tontoşu" arıyor gibi ifadeler bize ters kardeş. Normal düz ad soyad neye yetmiyormuş. Bu arada biz kim bilmiyorum. Durup dururken yükseldim yine. Yazarken elimde tesbih varmış gibi hissettim olmadı hiçasd.

  Evet şey o şekkil yazar ben bu şekkil yazarım kişisel tercih der konuyu kaparım hadi hayırlı forumlar.
  2 ... devlerin aski
 • düşün ki o bunu okuyor

  662.
  Düşün ki ona özelden ulaşamayacak kadar uzaksın. Hatta ulaşsan yüzüne edecek tek bir lafın yok. Çünkü aslında derdin onun burayı okuma ihtimali değil, sadece kafa sesinle defalarca kez prova ettiğin bir monoloğun peşindesin.

  Düşün ki o bir insan bile değil. Ortak anlaşabileceğiniz sembolik bir sistem yok. Senin özene bezene yan yana dizdiğin kelimeler onun için anlamsız şekillerden ibaret. Cümlelerin onunla aranda yatan boşlukta asılı kalan bulutlar gibi. Sanki atlasan üstünde zıplayabilecekmiş gibi gerçek, ama elinle şöyle bir sıksan öylece kalakalırsın. Bu iletişim kopukluğunun can sıkıntısı içinde huzursuzca kıpırdanmaktasın. Bırak parmakların kendi başlarına biraz daha oyalansın.

  Düşün ki o bir canlı bile değil. Yazdıklarına anlam verememek bile onun için oldukça lüks. Daha varlığının kendisi için ne anlam ifade ettiğini bile bilmiyor, kaldı ki senin onun için ne anlam ifade ettiğin tartışılsın. Boşuna nefesini tutarak boşluğa dikme gözlerini, neticede asla onun kadar hareketsiz olamazsın.

  Düşün ki iç sesinin bile çekmediği çok uzak bir mekandasın. Adını sorsan cevap alamaz, gözlerini kapatsan nerede olduğunu bulamazsın. Yan yana dizilmiş harf gruplarının arasındaki boşluklarda gidip gelmektesin. bu yazının etrafında bir tur atman dünyanın güneşin etrafındaki bir turundan uzun sürüyor. iyi haber bilinçli bir uğraşıdan çok uzaktasın. Kötü haber Daha yolun çok başındasın.

  Düşün ki komple "setting" sensin. Artık Harflerin ve yan yana dizilen kelimelerin sürtüşmesinden çıkan anlamların ta kendisisin. Doğal olarak bu yazıdaki okuma ihtimali düşünülen "o" da sensin. Her kurulan cümlenin hem öznesi hem objesisin artık. Taşıdığın yükün omuzlarını kesmeye başladığını hissediyorsun. Yorulup nefes nefese kalırsan dinlenmeyi sakın ihmal etme, neticede sonsuza kadar buradasın.
  7 -1 ... devlerin aski
 • en yakın arkadaşın biseksüel olması

  15.
  Hiçbir şey ifade etmez.

  En yakın arkadaşım dediğiniz insanlara bu şekilde bakabiliyorsanız normal arkadaşlara olan mesafeniz ürkütücü. En yakın arkadaş yahu bu, belki de sorgusuz sualsiz hayatında olabilen nadir insanlardan biri olması gerekmiyor mu? Ben en yakın arkadaşımın cinsiyetini görmüyorum ki bir de cinsel tercihine göre tavır takınayım. Kadın ya da erkek olması "en yakın arkadaş" pozisyonu için hiçbir zaman bir kriter olmadı ki. E hadi diyelim tamam olsun, mutlaka erkek ya da kız olması gerekiyor olsun, yine de tüm bu ilişkiyi nasıl bu kadar basit bir denkleme indirgeyebiliyorsunuz mesela? Heteroseksüel olması sizin için güven duymanızda büyük bir etkense o zaman nasıl "en yakınınız" olabiliyor?

  Bunu gerçekten anlayamıyorum sanırım.
  2 ... devlerin aski
 • sözlük yazarlarının itirafları

  167144.
  Hasta olamıyorum. Şöyle yaldır yaldır bi ağız tadıyla grip olmak istiyorum ya. Gözlerim sulu sulu, elimde bi ton peçete, babaanne battaniyesine sarılarak uzanmak istiyorum. Öksürdükçe biraz boğazım da acıyabilir ona da tamam. Zaten şu an yapmadığım onlarca işimi yapamamak için elle tutulur bir bahanem olsun, bir yandan da boş beleş film izleyeyim falan... En son ne zaman grip olduğumu hatırlamıyorum. baş ağrısı bile hala alışık olduğum bi durum değil. Hemen ölümcül bir virüs bulaşmış da son bir saatimmiş gibi triplere giriyorum. Velhasılkelam Ben ne zaman çayla çorbayla geçen bir hastalık yüzünden birkaç gün yorulana kadar yatarken bundan hiçbir pişmanlık duymayacağım ya? Yeter.

  Biliyorum ben ne bakınızı vereceğini. Evet derdimle ilgili olan buton evet. Biraz saygı arkadaşlar ama lütfenassndmdn. iyi be tamam.
  1 ... devlerin aski
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  15375.
  Düşünsene her zamanki bakkalına, marketine, okuluna, iş yerine giderken seni öldürmeyi kafasına koymuş tanımadığın bir manyak tarafından takip edilmişsin. Tesadüfen görmüş seni sessiz sedasız peşine takılmış. Belki girdiğin binanın tam karşısına geçip sabırla işinin bitmesini ve çıkmanı beklemiş. Dönüş yolunda ne olmuşsa birden vazgeçip hızla geçmiş gitmiş yanından, öylece yoluna devam etmene izin vermiş. gitmiş bir hafta sonra kendi annesini öldürmüş. Sorguda bir kişiyi öldürmekten son anda vazgeçtim diye anlatmış ve sen bunu sabah bir haberde okumuşsun. Düşün işte kaç kere fark etmeden ölümden dönmüşsün. Niye düşünmüyorsun mesela? Ben düşününce ne çeşit bir manyak oluyorum ya da? işte buralar hep kaygan zemin. Acil çıkış kapısı bazen, derin bir nefes alıp normal koşuşturmaya devam ettiğim.
  2 ... devlerin aski
 • oyunu bitirince sadece tebrik bildirimi almak

  2.
  Eskiden solitaire oyununun sonda tüm ekranı kaplayarak müthiş bir görsel şölen sunmasına alıştıktan sonra diğer tüm oyunların aynı tatminsizlik duygusunu yaşatmasına sebep olan durum. Asıl ben seni tebrik ederim diye sinirlenerek oyunu kapatmamak elde değil.
  3 ... devlerin aski
 • özgüven arttırmanın yolları

  19.
  Özsevgiden geçer kanımca. Bu konuda baya hassas olmak lazım ama. Mesela takdir edilecek bir şey yaptığın zaman kimsenin bir şey demesini beklemeden kafanda kendi kendinin omzunu sıvazlayacaksın, yanağına bir makas atacaksın, "aferin sana" diyeceksin hiç de çekinmeden. Yolda yürürken kulaklıktan dinlediğin bir sese, şarkıya güldüğünü düşünecek insanlar ama sen kendi kendini severken mutlu olacaksın. Sonra bu his o kadar iyi gelecek ki o bir kez çekinerek yaptığın şeyi tekrar tekrar yapacaksın, her defasında biraz daha derin bir nefes alarak. Bahsettiğim bu olay kesinlikle metafor falan da değil bu arada. Bir kere deneyin gerçekten. Takdir edilmek için başkalarına ihtiyaç duymadığını fark edince stres seviyesi de azalıyor. Tecrübeyle sabit.
  2 ... devlerin aski
 • yeni şeyler getiriyorum