• oyunu bitirince sadece tebrik bildirimi almak

  2.
  Eskiden solitaire oyununun sonda tüm ekranı kaplayarak müthiş bir görsel şölen sunmasına alıştıktan sonra diğer tüm oyunların aynı tatminsizlik duygusunu yaşatmasına sebep olan durum. Asıl ben seni tebrik ederim diye sinirlenerek oyunu kapatmamak elde değil.
  3 ... devlerin aski
 • özgüven arttırmanın yolları

  19.
  Özsevgiden geçer kanımca. Bu konuda baya hassas olmak lazım ama. Mesela takdir edilecek bir şey yaptığın zaman kimsenin bir şey demesini beklemeden kafanda kendi kendinin omzunu sıvazlayacaksın, yanağına bir makas atacaksın, "aferin sana" diyeceksin hiç de çekinmeden. Yolda yürürken kulaklıktan dinlediğin bir sese, şarkıya güldüğünü düşünecek insanlar ama sen kendi kendini severken mutlu olacaksın. Sonra bu his o kadar iyi gelecek ki o bir kez çekinerek yaptığın şeyi tekrar tekrar yapacaksın, her defasında biraz daha derin bir nefes alarak. Bahsettiğim bu olay kesinlikle metafor falan da değil bu arada. Bir kere deneyin gerçekten. Takdir edilmek için başkalarına ihtiyaç duymadığını fark edince stres seviyesi de azalıyor. Tecrübeyle sabit.
  2 ... devlerin aski
 • kitaptan alıntı yapıp yazarım diye geçinmek

  2.
  Kişinin kendini tatmin etme yöntemlerinden biridir. Açıkça yapıldığı sürece bir sorun teşkil etmemeli nihayetinde bu da bir ihtiyaç değil mi?

  Direkt alıntı yapıp geçmek yerine Keşke ne kadar okuduğumuzu göstermek için kitap tavsiyelerinin yapıldığı başlıklara girip şu yazarın filanca kitabını okudum konusu böyleydi şu açıdan çok önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum diyebilsek. Win win değil mi? Hem kültür ateşesi oluruz hem de bir faydamız dokunur da işte neyse...

  Özellikle bu platformda alıntı görmeye bile şükür eder hale gelmişken biraz önce bahsettiğim öneri o kadar lüks ki benim için. Direkt kinyas ile kayra kitabından bazı pasajların içindeki yer isimlerini ankara ile değiştirerek buradaki olur olmaz başlıklara kopyala yapıştır yapan "yazar" gördü bu gözler hey gidi. Milletin seri artılarıyla coştukça coşuyordu vatandaş. Daha bu seviyeyi aşan başka bir yazar da görmedim, hala tek geçerim.
  3 ... devlerin aski
 • yazarların okumakta oldukları kitap

  99.
  William Golding - Serbest Düşüş

  Aslı Erdoğan - Mucizevi Mandarin

  Julio Cortazar - Seksek

  Rousseau - Emilie.
  1 ... devlerin aski
 • yapılmış en aptalca dalgınlık

  4836.
  Hatırlandıkça mütemadiyen utandıran dalgınlıklardır.

  Lisede hoca sınıfa gelince ders kitabını çıkartmak için çantama yeltenmemle komple okul çantasını evde unutarak okula geldiğimi fark etmem.. . Takip eden diğer derslerde de aynı açıklamayı yaptığım hocaların yaklaşık üç saniye falan "oha gerçekten mi lan" diye yarı sırıtarak bana bakması... Bir de yolda salak gibi "bugün de bi hafiflik var üstümde allah allah" diye kendi kendime söyleniyordumasd.
  6 ... devlerin aski
 • bir özeleştiri yap

  132.
  Sabah çok erken kalkacağımı bildiğim akşamlar cinli gibi gözler faltaşı yatakta öylece dikildiğim ve asla uyuyamadığım için Allah belamı versin. Yarın sabah da yüzümü yıkarken uyuyakalmamak için kendimi tokatlayarak güne başlayacağım muhtemelen, aferin müstehak bana.
  ... devlerin aski
 • sıradan bir kızın kitaplığı

  10.
  içinde hiçbir makul tanım kabul etmeyen kısır başlık. Bak içerik hakkında tanım giremiyorum mecbur başlık diyorum o kadar vahim.

  Bu nasıl bir ucuz skeç motifidir, nasıl basmakalıp bir genellemedir. Şey var güldür güldür o daha komik müthiş.

  Sıradan ne demek yahu. Çoğunluğun kız taklidi yaptığı bir mecrada zaten olta boş çıkmaz da, herkes kitaplığına bakıp ah bende kahraman tazeoğlu yok o zaman ben bu tanıma uymuyorum mu diyor şimdi. Mesela seviniyor mu yav ne kadar farklı bir insanım diye. Zaten ben işe yarayıp yaramadığına bakarım. Yoksa kitap şöyle okunur, bunu okuyan eziktir gibi tespitler ne haddime.

  Kimse sırf adı farklı diye alıp rezil çıkan kitabını saklamıyor sanki. Ya da ergenlik döneminin "ısırılmış", "lanetlenmiş" yok efendim "alacakaranlıkta dönüşmüş" tarzı ağır cinsellik ve büyük dişler içeren kitaplarını olsun kitap kitaptır diye arkalara sıkıştırmıyor. Az bi salın ya. Sigara gibi ucundan bucağından bulaştık işte hepimiz bir şekilde fazla abartılan balon kitaplara.

  Ben böyle bir kıstası kabul etmiyorum. Şimdi "kütüphanemin" derinliklerine dalıp bende hep felsefe kitapları var diye hava atmak da istemiyorum. Çünkü farklı olmak bunu gerektirir. Nasıl bir kitap okuma alışkanlığına sahip olan bir insan böyle bayat bir genellemeyi kabul eder onu hiç sorgulamıyorum zaten. Siz hala elif Şafak falan devam mı canım ya. Bende Shakespeare var seversen, yanında yağmurlu havada paylaşmalık kahve var bir de içersen. Hadi siyuu.
  2 -1 ... devlerin aski
 • sözlük yazarlarının hayalindeki meslek

  403.
  Canlı manken olmak.

  Cansız manken vahe gibi değil. Mesela bir filmin çekildiği ya da bir romanın yazıldığı ev müzeye dönüştürülsün. Ben üstümde herhangi bir karakterin kıyafetleriyle oturup bir koltuğa akşama kadar kitap okuyayım. Gelen geçen fotoğrafımı çeksin, onlarla göz teması kurmayacağımı bilmenin verdiği rahatlıkla... Obje gibi asılı durayım bir köşede, akşam da üstümü değiştirip evime gideyim. Uzanayım koltuğuma sızana kadar kitap okuyayım.

  Çok mu çok şey istiyorum? Akbank sergiye de tavım bul beni.
  1 ... devlerin aski
 • felicity jones

  6.
  Felicity conditions diye okunulan.

  (bkz: mesleki deformasyon)
  ... devlerin aski
 • anın görüntüsü

  22089.
  anın görüntüsü
  Arkadaşlar insan mıyız?
  8 -1 ... devlerin aski
 • enteresan tespitler

  11.
  enteresan tespitler

  Bir insanın kendisi hakkında bu kadar nokta atışı yapabilmesi, ve benim bunu yazarken uygulama altlarındaki yorumları okumayı ayrı bir hobi olarak geliştirdiğimi fark etmem...

  T: Bazen içe dönük de olabilen tespitlerdir.
  10 ... devlerin aski
 • farkedildiğinde hayal kırıklığı yaratan şeyler

  26.
  Fark edilmenin ayrı yazıldığını fark etmek.
  4 ... devlerin aski
 • kirazı amasyadan kızı trabzondan alacaksın

  22.
  Kendini "Kirazı amasyadan kızı Trabzon'dan alacasun" diye okutan deyim.

  Bizi hep bu kötü şiveli sitcomlar mahvetti.
  1 ... devlerin aski
 • evlenilmeyecek kadın tipleri

  22.
  Denizde kum evrende yıldız kadar olan. Çeşit çeşit desen desen nasıl istersen.

  Bu nedenle Bence siz kadınları boşverin erkeklerle evlenin valla bak. Şöyle adam gibi adam, ultra über maço, şöyle sıksan delikanlılık akar sırılsıklam olursun tiplerinden bol var burada çok zorlanmazsınız da. Bi çay için yani hemen "hööööö vurduruyordur" diye çirkinleşmeyin hayatta her şeyin bir ilki var. Bu pis kadınları da kendinizden mahrum bırakın ağlayıp kendilerini parçalasın zavallılar boşverin onlar kaybetti zaten. Hatta açık adres de vereyim bu iyiliği de kimse yapmaz da işte neyse yine iyi günümdeyim.

  (bkz: sözlük yakışıklılarının fotoğrafları)
  1 -1 ... devlerin aski
 • evde tek kalınca yapılan ilk şey

  49.
  Aynada suratına bakıp mimik egzersizi yapmak. Sonuçta insan kendisine de vakit ayırmalı dimi ama.
  2 ... devlerin aski
 • eşcinselliğe değil eşcinsellere karşıyız

  3.
  Kelime oyunu yaparak milyonları arkasına alıp ulusa sesleniyormuşçasına coşan bir adet fikir beyanı.

  Öncelikle eşcinsel nedir, nasıl olunmalıdır el kitabının yazarına buradan kucak dolusu selamlar. Peki sınav yazılı mı olacak sözlü mü mesela ona göre altını çizerek okuyalımasd.

  Kadını tanımladık, erkeği tanımladık. Al şu şu görevler senin, böyle konuşacaksın, şöyle davranacaksın dedik kalıp sabun gibi dizdik yan yana. Sonra dedik ki ee eşcinsellerin başı kel mi onlara da nasıl davranmaları, konuşmaları, giyinmeleri gerektiğini söyleyen bir el kitabı hazırlayalım yazıktır günahtır. Sonra bunlara uymayınca da dışlıyoruz niye dışladınız diye bizi darlıyorlar e ne yapalım bizim ki de can dimi dimi. Kuralını yaz, uymayanı dışla, çoğul dilden konuş... Çok ufak ama minik bir soru var aklımda. Peki şu ana kadar "eşcinsel" diye etiketlediğin o insanların sesi soluğu nerede? insanın kendisi ile ilgili bir sürece dahil edilmemesi kadar ablak bir yaklaşım olabilir mi? Olabiliyormuş.

  Velhasılkelam, içten içe toplumsal cinsiyet normlarına göre yaşamayan insanları elinden gelse linç edecek insanların bu tarz kelime oyunlarına girip "aslında şuna değil de buna karşıyız" demeleri oldukça samimiyetsiz geliyor. Bu durumun ortası, şartı şurtu yok çünkü. Nasıl bir heterokseksüel toplumu arkasına alarak "sana mı sorucam kiminle ne yaşadığımı yürü git işine" diye sesini çıkarabiliyorsa, bu insanlar da kimsenin onayına ihtiyacı olmadıklarının farkında.

  Bak "saygı duyuyorum" demek bile o kadar üst perdeden bi bakış açısı ki, kalkmış bi de "şöyle şöyle yaparsa saygı duyarım" deniliyor aman allah.

  Ben de "sakin kalamadım" şu an. Günlük homofobik kotam doldu sanırım ondan sori.
  1 -2 ... devlerin aski
 • anın görüntüsü

  21876.
  anın görüntüsü
  Nevaleler.

  Öldürüp öldürüp Ceset atar gibi bu ne fütursuzluk azıcık yavaş oynayın günah.
  2 -1 ... devlerin aski
 • mutlu nasıl olunur

  61.
  Birkaç gündür zor zamanlar geçiriyorum. Hiçbir şey planladığım gibi gitmedi, üstüne birkaç travmatik anla da taçlandı. Müthiş bir umutsuzlukla uyuyakaldığım gecenin sabahı şişmekten açamadığım gözlerimle sallana sallana mutfağa gittim bugün. Kardeşim çay koymuş. Ben de bari sofrayı hazırlayayım dedim. Çay bardağı almak için rafa uzanmamla birkaç saniye afalladım.

  Çocukken annem Miki fareli bardaklarımıza çay koyar, "hadi bakayım Miki fareler boğulmadan onları kurtarın" diyerek bize önemli bir görev verirdi. Biz de bu görevin bilincinde ilk kurtaran olmak için bir yandan birbirimizi güldürerek sabote eder, diğer yandan da büyük bir çabayla çayı bitirmeye çalışırdık.

  Sadece bir tane kalmış bu bardaklardan. En arkada, en köşede, yıllarca kullanılmamış ama annem de atmaya kıyamamış belli ki. Ben de aldım bardağı kardeşime çay koydum, sofrayı hazırladım. Sonra da çağırdım hiç bozuntuya vermeden. Geldi masaya oturdu gözü bardağa takılınca başladık gülmeye. Miki fare boğulacak çabuk hadi acele et diye diye darladım, bir yandan da güldürmeye çalışıyorum içemesin diye.

  Bir bardak ne kadar küçülebilir? Bir insan ne kadar büyüyebilir? Elinde kayboldu gitti bardak. bir içimlik canı varmış meğerse; yine de yavaş yavaş içti, biraz daha gülelim diye herhalde bilmiyorum.

  Mutlu olmak böyle bir şey işte. Anlık, saf, kaydetme dürtüsünden uzak, zaten anılarda kalacağı bilincinde sıkmadan, ürkütmeden, tadını çıkarttığın için değerli olan... Zor değil ama fırsatı değerlendirmek şart, tıpkı oturup bir kahvaltı sofrasında tüm aklını geçmişine açmaktan gocunmamak gibi.

  Hatta ve hatta cem Yılmaz'ın tiye aldığı gibi:

  -mutluluk içimizde
  -Çay bardağı da dahil mi?
  -Dahil dahil hepsi içinde.
  3 ... devlerin aski
 • flört sonrası evlenmek vs görücü usulü evlenmek

  21.
  Flörtle başlayıp evlenmemek her türlü döver. iki gönül bir olduktan sonra dimi ama.
  ... devlerin aski
 • gecenin fotoğrafı

  3863.
  gecenin fotoğrafı
  Artık çok uzaklarda olan fotoğraflardır. Tişikkirlir bir anda yaldır yaldır gelen "eeeaahh yeter artık kasıp duruyor bıktım bu telefondan" krizi.

  neyse be fabrika ayarlarına dönmek neyime yetmiyor zaten.
  4 ... devlerin aski
 • yeni şeyler getiriyorum